بازار کار حسابداری به چه صورت است ؟ ، حسابداری به دلیل جوابگویی به نیازهای انسان پدید آمده است ، برای همین علت با گذشت زمان و به موازات افزایش فعالیت‌های اقتصادی و بیشتر شدن پیچیدگی آن ، هدف‌ها و راه ‌های حسابداری برای جوابگویی به احتیاج های اطلاعاتی ، پیرشفت کرده است زیرا افراد ، شرکت‌ها و دولت برای تصمیم‌گیری در مورد عرضه مناسب منابع مالی ، احتیاج به اطلاعاتی دقیق دارند که این اطلاعات را به می توان با کمک حسابداری به دست آورد .

فرصت های شغلی در بازار کار رشته حسابداری بسیار گسترده می باشد . وجود مشکلات مالی در موسسه ها و شرکت ها از علل های داشتن احتیاج شدید به نیروهای حسابدار می باشد . به همین علت سبب می شود که بازار کار رشته حسابداری از بیشترین و پر مخاطب ترین های بازار کار محسوب می شود .
رشته حسابداری در قسمت مالیات نیزخیلی بیشتر می باشد . از موسسه های کوچک گرفته تا کارخانه های بزرگ بیشتر در قسمت تهیه اظهار نامه مالیاتی احتیاج به نیروی حسابدار را دارا هستند . تعیین محاسبه سود توسط یک حسابدار انجام می پذیرد و همین تعیین مقدار سود مبنای محاسبه مالیات شرکت ها می باشد .
فارغ‌التحصیلان دوره‌های تحصیلات پایانی این رشته ، آمادگی و پختگی زیاد تری را برای حضور در بازار کار را دارا هستند .
فرصت‌های شغلی یک حسابدار بسیار بزرگ است و از پایین‌ترین سطح تا بالاترین سطح را در خود دارد .
با وجود این که در دانشگاه‌های گوناگون کشور اعم از دولتی ، غیرانتفاعی و آزاد ، دانشجویان خیلی زیادی در رشته حسابداری تحصیل می‌کنند اما تعداد فارغ‌التحصیلان بیکار این رشته از دیگر رشته‌ها کم تر می باشد ، چون از یک موسسه کوچک گرفته تا بزرگترین کارخانه‌های کشور حداکثر برای تهیه اظهارنامه مالیاتی به حسابدار احتیاج دارد .
کلیه فارغ التحصیلان رشته حسابداری می توانند در تمامی موسسه ها در شاخه های زیر به کار مشغول بشوند :
حسابداری دولتی
حسابداری مالی
حسابداری صنعتی
حسابداری مالیاتی
بیمه ها
بانک ها
همینطور این فارغ التحصیلان به علت بازار کار این رشته می توانند همانند حسابرس نیز فعالیت نمایند . سازمان حسابرسی در ایران همانند یک سازمان دولتی ، بزرگترین سازمان حسابرسی به حساب می آید . پس بازار کار رشته حسابداری در قسمت حسابرسی نیز بسیار پردرآمد است .
یکی از دلایل انتخاب شغل در میان افراد اندازه درآمد دریافتی از آن شغل است . به همین علت رشته حسابداری یکی از پر مخاطب ترین رشته ها به علت داشتن بازار کار خوب است .